Pizza: kilka informacji, które warto znać

Pizza: kilka informacji, które warto znać

Kuchnia włoska uważana jest za jedną z lepszych na świecie. Co jednak ciekawe, wiele proponowanych przez nią dań to stosunkowo proste potrawy. Do takich zaliczana jest pizza, która znana i lubiana jest na całym świecie, w tym także w Polsce. Zjedzenie pizzy w Gdańsku jest dzisiaj banalnie proste. Zanim jednak skierujemy swoje kroki do pizzerii bądź zamówimy pizzę z dostawą warto poznać to danie trochę lepiej.

Pizza: skąd wzięło się to określenie?

Historia pizzy jest naprawdę bardzo długa. Placki, które uznawane są za pierwowzór tego dania pieczone były już w starożytnym Egipcie. Następnie pojawiły się w Grecji, a z niej zawędrowały do Włoch. Samo słowo pizza pierwszy raz użyto dopiero w X wieku. Co jednak ciekawe, historycy są zgodni co do tego, że jego korzenie są zdecydowanie starsze. Uważa się, że słowo pizza pochodzi od łacińskiego określenia pinsa, którego używano dla nazwania chleba pszennego. Były to placki, które obecnie dużo bardziej przypominają również lubianą focaccię.

Rozwój pizzy

Początkowo pizza miała postać pszennych placów polewanych odrobiną oliwy o posypywanych znalezionymi na polu ziołami. Była daniem biedoty. Wszystko zaczęło się zmieniać w XVI wieku za sprawą Małgorzaty Sabaudzkiej. Odwiedziła ona Neapol, życząc sobie, aby zaserwowano jej właśnie pizzę. Odpowiedzialny za to piekarz nie chciał podać jej samego placka z ziołami. Sięgnął po mozzarellę, pomidory oraz bazylię, nawiązując tym samym do narodowych kolorów Włoch. Taka pizza serwowana jest do dzisiaj i nosi nazwę pizzy Margharita. Ciekawostką jest fakt, że to między innymi za sprawą pomidorów pizza zaczęła być daniem dość drogim.

Sława poza Neapolem

Wiek XX to czas, kiedy pizza zaczęła być znana nie tylko poza Neapolem, ale również poza Włochami. Wszystko za sprawą drugiej wojny światowej. To właśnie wówczas pizzę poznali i pokochali Amerykanie. Co jednak ciekawe, pierwsza pizzeria w Nowym Jorku powstała znacznie wcześniej, bo w roku 1905.

Pizza to dzisiaj danie o charakterze międzynarodowym. Na szczęście pizzerie znajdujące się w Polsce dbają o to, aby wypiekać pizzę zgodnie z prawdziwą włoską recepturą. To właśnie dlatego smakuje ona wyśmienicie.