Pizza: czy na diecie można ją jeść?

Pizza: czy na diecie można ją jeść?

Pizza to smaczne danie wywodzące się z kuchni włoskiej. Pokochali je także Polacy, czego konsekwencją są liczne pizzerie. Zjedzenie pizzy w Gdańsku (https://www.pizzadominium.pl/lokale/gdansk-c-h-alfa-gdansk) to dzisiaj żaden problem. Czy jednak ci, którzy są na diecie, mogą pozwolić sobie na pizzę? Jakie wartości odżywcze ma ten pyszny placek z dodatkami?

Zdrowa czy niezdrowa?

Pizza powszechnie uchodzi za jedno z niezdrowych dań typu fast food. Tymczasem to, czy uznać ją można za zdrową potrawę, czy też nieuzależnione jest w dużej mierze od tego, co na pizzy się znajduje. Możemy bowiem postawić na pizzę z warzywami, którą uzupełnioną niewielką ilością sera mozzarella dobrej jakości bądź taką, która aż ocieka tłuszczem z kiełbasy i kiepskiego żółtego sera, który tak naprawdę jest wyrobem seropodobnym. Stawiając na pizzę z dobrej pizzerii, ze składnikami dobrej jakości, możemy być pewni, że nie robimy swojemu organizmowi większej krzywdy.

Ile kalorii ma pizza?

W tej kwestii wiele również zależy od tego, jak i z czego jest zrobiona. Przyjąć można jednak, że jeden kawałek średniej pizzy dostarcza nam około dwustu pięćdziesiąt kilokalorii. Nie jest to więc zbyt wiele. Kiedy jednak pozwolimy sobie na zjedzenie całej pizzy, może okazać się, że razem z nią pochłonęliśmy około dwa tysiące kalorii. A tego nasza sylwetka może nam już nie wybaczyć. Dla większości osób jest to bowiem dzienna zalecana dawka kalorii.

Jak jeść pizzę, aby nie mieć wyrzutów sumienia?

Nawet osoby dbające o linię mają czasem ochotę na pizzę. Aby nie mieć wyrzutów sumienia, warto pozwolić sobie na nią nie częściej niż dwa razy w miesiącu. Co więcej, warto robić to przynajmniej z jedną osobą. Pozwoli to na zmniejszenie zjedzonej ilości, a tym samym dostarczenie sobie znacznie mniejszej ilości kalorii. Wybierając pizzę, warto szukać tej z większą ilością warzyw. Warto poprosić, aby do naszej pizzy dodano nieco mniej sera. I jedna podstawowa zasada: jeśli pizza, to z dobrej pizzerii. Nigdy ta mrożona, która oprócz kalorii, ma mnóstwo sztucznych dodatków.

Pizza to danie, które lubią praktycznie wszyscy. Jeśli jemy ją z umiarem, nie sprawi, że przytyjemy.