Dlaczego pizza na kamieniu smakuje inaczej niż na blasze?

Dlaczego pizza na kamieniu smakuje inaczej niż na blasze?

W profesjonalnych piecach opalanych drewnem pizza jest pieczona na kamieniu, którym obudowany jest piec. Jednak zdarza się, że pizza przygotowywana jest w elektrycznych piecach, na blachach lub z wykorzystaniem kamieni do pizzy. Jaka jest różnica i czy w ogóle występują jakiekolwiek różnice w smaku, czy aromacie pizzy pieczonej na blasze lub na kamieniu?

Prawdziwa pizza powstaje na kamieniu

Zanim upiecze się pizzę, drożdżowy placek z dodatkami, w piecu, trzeba w nim rozgrzać kamień. Jeśli nie jest on zintegrowany z samym piecem, należy włożyć go tam, aby nagrzał się do odpowiedniej temperatury. Pizza pieczona na takim kamieniu będzie perfekcyjnie wypieczona – chrupiąca na brzegach, ale elastyczna, miękka w środku. Wszystko przez to, że podczas pieczenia pizzy na kamieniu pochłania on wilgoć z ciasta i w równomierny sposób oddaje pizzy zmagazynowane w nim uprzednio ciepło. Dlatego jego rozgrzanie jest konieczne do wypieczenia prawdziwej, włoskiej pizzy, która będzie zachwycała kubki smakowe.

Kamień ma jeszcze inną zaletę – pieczona na nim pizza powstaje w bardzo krótkim czasie. W piecach nagrzewanych do temperatury ponad 400 stopni Celsjusza pizzę piecze się około 2 minuty. Przy niższej temperaturze – nie więcej niż 5 minut.

Po położeniu ciasta na nagrzany kamień szybko zaczyna się zmieniać jego konsystencja, ponieważ zawarte w nim drożdże powodują wzrost ciasta. Pokrywa się ono chrupiącą skórką, a sama pizza nie przywiera do kamienia.

Wady blaszki

Skoro wiemy, jakie zalety ma kamień do pizzy i jej pieczenie właśnie na kamieniu, od razu możemy wskazać wady pieczenia na blasze. Nawet przy pieczeniu pizzy w piecu na drewno na blaszanej foremce nigdy nie uzyska się takiego smaku placka, jak na kamieniu.

Kiedy pieczemy pizzę na blasze, powstaje ona w znacznie dłuższym czasie. Placek do odpowiedniego wypieczenia potrzebuje nawet 15-20 minut, a to zbyt długo dla Włochów, którzy specjalizują się w robieniu i pieczeniu pizzy. Placek musi być gotowy zdecydowanie szybciej.

Zamów pizze z dowozem na https://www.pizzadominium.pl/lokale/katowice!