Jak wybrać najlepszą szczotkę do włosów

Szczotka do włosów to jedno z podstawowych akcesoriów do pielęgnowania i układania fryzury – i to zarówno w zaciszu własnego domu, jak i w profesjonalnym zakładzie fryzjerskim. Jednak nie każda szczotka jest taka sama, a jej wybór powinien być uzależniony od wielu czynników. Na co zwracać uwagę przy jej zakupie? Oto kilka podstawowych zasad.

Czym się kierować przy wyborze szczotki do włosów

Szczotki do włosów – podobnie jak niemal wszystkie akcesoria kosmetyczne – występują w wielu odmianach i rodzajach. Dlatego przy ich zakupie warto kierować się kilkoma podstawowymi kryteriami:

  • przeznaczenie (rozczesywanie, szczotkowanie, modelowanie)
  • tworzywo (szczotka może być wykonana z naturalnego włosia, drewna, plastiku lub metalu)
  • rodzaj włosów (wybór szczotki powinien uwzględniać to, czy włosy są długie, kręcone, grube, cienkie bądź delikatne)
  • problemy (włosy elektryzujące się, łupież, przetłuszczająca się skóra głowy)

Odpowiedni dobór szczotki – w zależności od jej funkcji i rodzaju włosów – gwarantuje to, iż spełni ona swoje zadania.

Rodzaj włosów a wybór odpowiedniej szczotki

Ilość dostępnych na rynku szczotek do włosów jest tak duża, iż czasami trudno zdecydować się na jedną z nich. Tymczasem wybór ten warto uzależnić od rodzaju włosów. Włosy kręcone są dosyć trudne w rozczesywaniu, a do tego wykazują tendencję do puszenia i kołtunienia. Dlatego też przy takich włosach najlepiej sprawdzi się szczotka z bambusa lub drewna, która posiada grube i szeroko rozstawione zęby. Natomiast włosy delikatne i cienkie są bardzo podatne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia – i jako takie wymagają niezwykle subtelnej pielęgnacji. W takim przypadku doskonale sprawdzi się szczotka z naturalnego włosia (na przykład dzika), która nie tylko dostarcza keratyny, ale także pobudza mikrokrążenie w skórze głowy. Włosy długie w zdecydowanej większości przypadków są ciężkie i pozbawione objętości. Dlatego tutaj warto zadbać nie tylko o odpowiednie czesanie, ale także modelowanie. W przypadku długich kosmyków najlepiej swoją rolą spełni duża i okrągła szczotka ceramiczna, która doskonale rozczesuje i nadaje włosom objętości.

Szczotka do włosów należy do takiego rodzaju akcesoriów, bez którego trudno sobie wyobrazić codzienną pielęgnację. Jednak nie każda szczotka charakteryzuje się takimi samymi cechami, a przy jej wyborze nie warto kierować się ceną, ale przeznaczeniem, jakością i zadaniem, jakie ma do spełnienia.

Dodaj komentarz