Pompa ciepła – blaski i cienie

Osoby, które zastanawiają się nad tym, czy zdecydować się na pompę ciepła, czy też odrzucić te rozwiązanie, powinny mieć świadomość tego, że nie ma jednego tylko czynnika mogącego mieć wpływ na ich decyzję. Pompy ciepła, podobnie, jak i inne rozwiązania wykorzystujące do swojego działania odnawialne źródła energii, mają nie tylko swoje zalety, ale także kilka wad. Tylko ich poznanie może dać nam pewność, że dokonany przez nas wybór był słuszny.

Dlaczego pompy ciepła mogą się opłacać?

O zakupie pompy ciepła bardzo często przemawiają względy ekonomiczne. Warto zatem pamiętać, że na opłacalność danego rozwiązania wpływa nie tylko koszt jego zakupu i instalacji, ale również koszt związany z jego eksploatacją. W tym ostatnim przypadku pompa ciepła nie ma godnego siebie konkurenta, co okazuje się szczególnie dobrą wiadomością wówczas, gdy przedmiotem analizy jest stosunkowo duży dom.

Zaletą pompy ciepła, która bardzo często przesądza o jej zakupie, jest również jej wielofunkcyjność. Zimą można ją wykorzystywać do ogrzewania kolejnych pomieszczeń, w miesiącach letnich jednak to samo urządzenie może nas ochłodzić. Co więcej, popy ciepła są w stanie wytwarzać ciepłą wodę użytkową i są w stanie pełnić funkcję rekuperatora w systemie klimatyzacji. Jeśli doda się do tego zdolność do osuszania powietrza, jasnym stanie się to, że nie przesadzają wcale osoby mówiące o funkcjonalności tego rozwiązania.

Co może nas odwodzić od zakupu pompy ciepła?

Skoro jednak pompa ciepła jest rozwiązaniem tak skutecznym, trudno nie postawić sobie pytania o to, dlaczego jak dotąd nie udało jej się wygrać z innymi technikami grzewczymi. Odpowiadając na to pytanie trudno nie wspomnieć o kosztach związanych z jej zakupem i instalacją. Są one na tyle duże, że często po prostu nie jest ich w stanie udźwignąć rodzinny budżet. Wiele osób obawia się też, że zakup pompy ciepła automatycznie skazuje je na ogrzewanie podłogowe. Owszem, opcja ta jest wskazana, nie jest jednak wcale jedyną, stąd też o ostatniej z wymienionych tu wątpliwości warto porozmawiać ze sprzedawcą.

Zobacz też: https://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla/

Dodaj komentarz