Jak zamontować kominek?

Ogrzewanie lub dogrzewanie domu kominkiem to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Kominki coraz częściej pojawiają się w polskich domach. Miejsce, w którym powstanie kominek musi jednak zostać wybrane bardzo starannie.

Kominek musi bowiem stanąć w takim miejscu, w którym możliwe będzie nie tylko doprowadzanie powietrza do spalania, ale także odprowadzanie dymu. Wybierając miejsce na montaż kominka trzeba wziąć pod uwagę także wytrzymałość stropu – kominek plus jego obudowa mogą ważyć naprawdę bardzo dużo.

Montaż kominka – kiedy?

Optymalnie byłoby, gdy decyzja o montażu kominka zapadła na etapie wybierania projektu domu. Gdy w tym momencie podejmiemy decyzję, w którym miejscu ma stanąć kominek, jaka będzie jego wielkość i rodzaj, architekt podejmie decyzje o wzmocnieniu stropu i zaprojektuje również komin o odpowiednich wymiarach. Kominek można zamontować także w już zamieszkałym domu, ale oznacza to konieczność wykonania później remontu. Musimy podjąć także decyzję, jaki rodzaj kominka chcemy mieć: tradycyjny, z wkładem czy może z płaszczem wodnym.

Jak przebiega instalacja kominka?

O tym czy kominek będzie sprawnie działał, czy będzie on bezpieczny zadecyduje sposób jego montażu. W sąsiedztwie kominka nie mogą znajdować się żadne instalacje: gazowa lub elektryczna. Nie można też zapomnieć, że posadzka przed kominkiem musi być wykonana z niepalnych materiałów. Gdy zdecydowaliśmy się na tradycyjny kominek, trzeba go wymurować. Do budowy tradycyjnego kominka wykorzystuje się cegłę ceramiczną. Muszą też zostać zachowane właściwe proporcje pomiędzy wielkością paleniska a jego kształtem. Wiele błędów, które zostaną popełnione przy budowie kominka jest już nie do naprawienia. W przypadku kominka z wkładem, musi on jedynie zostać podłączony do komina i wypoziomowany. Pozostanie też do wykonania jego obudowa. W przypadku kominka z płaszczem wodnym dodatkowo czeka także podłączenie go do instalacji centralnego ogrzewania.
Montaż kominka warto powierzyć fachowcom.

Dodaj komentarz