Sprawdzone sposoby na czyszczenie uszu z woskowiny

Woskowina znajdująca się w uchu jest potrzebna, ale jej nadmiar może szkodzić i prowadzić do powstawania stanów zapalnych, dolegliwości bólowych, a także niedosłuchu. Jak więc należy czyścić uszy z woskowiny? Która metoda jest najskuteczniejsza? Podpowiadamy.

Woskowina uszna – co warto o niej wiedzieć

Woskowina to naturalna wydzielina o kolorze miodowo-brązowym; jest lepka i bezzapachowa. Pełni ona istotną funkcję oczyszczającą – dzięki niej ucho oczyszcza się samo z brudu, kurzu, pyłu itp. Póki jej ilości nie są nadmierne, to jest ona bardzo potrzebna. Pomaga ona także nawilżać wnętrze ucha. Zapobiega ona przedostawaniu się owadów do wnętrza ucha, a także chroni przed rozwijaniem się infekcji wirusowych i bakteryjnych. Jej nadmiar jest jednak szkodliwy i koniecznie należy się go pozbywać którąś z poniższych metod.

Metody czyszczenia uszu z woskowiny

Istnieje kilka sposób na pozbycie się nadmiaru woskowiny z wnętrza ucha. Jednym z nich jest usuwanie jej raz w tygodniu po kąpieli patyczkiem do uszu. Jest to skuteczna metoda, która sprawdza się w przypadku zdrowych, czystych uszu – pozwala pozbyć się nadmiaru „brudu”. Pamiętajmy jednak, by nie wkładać patyczka zbyt głęboko, gdyż możemy przypadkowo uszkodzić wnętrze ucha. Niektórzy polecają także czyszczenie uszu krawędzią ręcznika po kąpieli. Jest to metoda porównywalna do stosowania patyczków do uszu. Dla bardziej wymagających stworzono specjalistyczne preparaty do higieny uszu. Są one dostępne w niektórych drogeriach oraz w aptekach. Pomagają nie tylko pozbyć się nadmiaru woskowiny, ale również zapobiegają tworzeniu się korków woskowinowych, nawilżają skórę, zapobiegają stanom zapalnym i zakażeniom, a także twardnieniu woskowiny. Są bardzo proste w obsłudze, wydajne i posiadają dobre składy. Czasem jednak, zwłaszcza w przypadku intensywnego zanieczyszczenia uszu – konieczna jest wizyta u laryngologa, który dokona czyszczenia uszu w profesjonalny, sprawdzony sposób. Nie jest to zabieg bolesny; w jego trakcie możemy odczuwać lekkie swędzenie lub łaskotanie. Nie należy się go bać i warto pamiętać, że czasem jest to jedyne wyjście z sytuacji.
Pamiętajmy, by wystrzegać się samodzielnego płukania uszu.

Najlepsze preparaty do czyszczenia uszu z woskowiny

Oferta środków jest bardzo szeroko i czasem ciężko się zdecydować. Wśród polecanych preparatów do czyszczenia uszu z woskowiny znajdują się przede wszystkim: krople do czyszczenia uszu (np. Antotalgin Natural), spraye lub aerozole do czyszczenia uszu (np. Cerumex MD, Fonix, Voskolix), płyny do czyszczenia uszu (np. A-cerumen). Wszystkie te środki zapobiegają tworzeniu się stanów zapalnych, rozpuszczają woskowinę uszną, zapobiegają jej ponownemu nagromadzaniu się, a także są banalnie proste w użytkowaniu. Pamiętajmy, by za każdym sięgać po ulotkę i zapoznawać się z jej treścią przed użyciem danego środka do czyszczenia uszu.
Można także spróbować domowych, naturalnych metod czyszczenia uszu. W tym celu warto używać oleju mineralnego lub oliwki dziecięcej. Wystarczy wlać kilka kropelek do ucha, a woskowina zmięknie i sama wypłynie.

Źródło: https://www.fonix.pl/higiena-uszu/jak-usunac-woskowine-z-ucha-o-tym-musisz-pamietac/

Dodaj komentarz