Jak wybrać najlepszy bank

Współcześnie to nie klient jest na łasce banku, ale to bank musi walczyć o klienta. Wzmożona konkurencja sprawiła, że coraz trudniej zadowolić przeciętnego użytkownika konta bankowego byle czym.

 

Dlatego możemy liczyć na coraz więcej okazji i tańsze prowadzenie rachunku.

Jakie koszty możemy ponosić?

W tej chwili na polskim rynku standardem jest konto, gdzie nie płacimy za jego prowadzenie i wykonywanie przelewów. Nie powinniśmy też zostać obciążeni kosztami posiadania karty debetowej. W najgorszym wypadku opłata za nią może być uzależniona od liczby wykonanych co miesiąc operacji. To na co nadal powinniśmy zwracać szczególną uwagę, to liczba bankomatów oraz prowizja, jaką zapłacimy, kiedy skorzystamy z bankomatu innego banku. Jeśli jest ona wyższa niż dziesięć złotych, a sam bank nie może się pochwalić zbyt dużą liczbą własnych placówek, to konto to może nam generować trudności.

Kantory walutowe

Dla osób, które często podróżują, niezwykle ważne jest, ile zapłacą za wypłatę pieniędzy z bankomatu za granicą. Banki stosują tu różną politykę. Najkorzystniejszy scenariusz to oczywiście brak wszelkich opłat. Gorzej, kiedy opłat co prawda nie ma, ale suma środków zostanie przeliczona po niekorzystnym dla nas kursie. Najmniej korzystne jest dla nas istnienie wysokiej prowizji. Warto też być bank udostępniał dla nas kantor walutowy, w którym będziemy mogli błyskawicznie dokonać wymiany waluty, np. ten https://www.bzwbk.pl/konta-bankowe/e-fx-wymiana-walut/e-fx-wymiana-walut.html

Wiele banków udostępnia stosunkowo nową usługę, jaką jest money back. W skrócie polega to na tym, że płacąc za niektóre aktywności, otrzymujemy z powrotem pewien procent naszych pieniędzy. Mogą być to leki, zakupy spożywcze lub wydatki związane ze sportem. Warto też dopytać się o oprocentowanie rachunku. Większość kont osobistych nie jest oprocentowana, ale banki coraz częściej umożliwiają posiadanie takiej usługi. Procent jest oczywiście niski i wynosi nie więcej niż jeden do maksymalnie dwóch trzech procent, ale i tak jest to korzystniejsze, niż sytuacja, w której pieniądze bezczynnie leżą na koncie. Na koniec chciałbym zwrócić uwagę na system bankowości elektronicznej. Warto mu się przyjrzeć z bliska i samodzielnie sprawdzić, czy jest wygodny, intuicyjny i przyjazny dla nas.

Dodaj komentarz