Poranek w szlafroku

Szlafrok to z definicji niezobowiązujący, luźny strój domowy używany do okrycia się po kąpieli, przed położeniem się spać lub na krótko zaraz po przebudzeniu.

Kiedy ubieramy szlafrok?

Szlafrok jest ubierany najczęściej na piżamę lub koszulę nocną. Jest stosowany także w szpitalach lub sanatoriach jako okrycie wierzchnie dla chorych mogących chodzić, którzy spacerują po korytarzach budynku. Szlafrok ubierany jest także na przykład w spa jako okrycie podczas przechodzenia na różne zabiegi. O ile widok mężczyzny w samej piżamie nie szokuje o tyle szlafroki damskie są popularną częścią damskiej garderoby. Szlafroki damskie często nazywane były nazwą peniuar, natomiast męskie bonżurka. Dziś jednak nikt już tych nazw nie używa. Ciekawostką może być to, że wyraz szlafrok pochodzi z języka niemieckiego i w połowie XX wieku w Polsce okrycie to nazywano „podomka”, zaś po II WŚ promowany był wyraz „okryjciałko” jednak ta zabawna forma nie przyjęła się w naszym języku. Szlafrok zazwyczaj jest rodzajem długiego, luźnego płaszcza lub togi i wiązany jest sznurkiem w pasie. Chociaż rzadko, to zdarzają się szlafroki z kapturem.

Szlafrok damski

Szlafroki damskie występują w wielu odmianach i rodzajach. Istnieją szlafroki długie wykonane z ciepłych, miękkich, „misiowych” materiałów oraz szlafroki krótkie z materiałów bieliźnianych lub nawiązujących do japońskiego kimona. Szlafrok oprócz bycia odzieżą funkcjonalną pełni także rolę ozdobną. Szlafroki damskie są czasem częścią kompletu seksownej bielizny. Od momentu powstania ta część odzieży wydaje się wręcz nieodzowna. Dzięki szlafrokowi możemy tuż po przebudzeniu lub kąpieli otworzyć komuś drzwi, nie martwiąc się o nasz jeszcze nie skompletowany ubiór. Szlafroki dają nam także poczucie komfortu dając nam swoje ciepło oraz miękkość i delikatność materiałów z jakich są wykonane. Szlafroki damskie są także idealnym pomysłem na prezent dla przyjaciółki czy innej bliskiej nam kobiety. W dzisiejszych czasach każdy byłby zadowolony z tak praktycznego a zarazem pięknego prezentu codziennego użytku.

Dodaj komentarz