Skąd wzięły się tkaniny?

Ludzie pierwotni okrywali swoje ciała skórami z upolowanych przez siebie zwierząt. Z upływem czasu człowiek zaczął jednak poszukiwać innych materiałów, które skutecznie chroniłyby go przed wiatrem, zimnem, deszczem i gorącem. Wynikiem tych poszukiwań było zdobycie umiejętności wytwarzania pierwszych prostych tkanin. Z czasem tkaniny te stawały się coraz bardziej doskonałe.

Wykopaliska archeologiczne dostarczyły dowodów na to, że samodziałowe tkaniny w sierści zwierzęcej, włókien lnianych lub konopnych człowiek wytwarzał już w okresie neolitu. W tym czasie trudno jednak mówić o wyszukanych fasonach odzieży i wyjątkowo cennych tkaninach.

Pierwszą tkaniną, która była bardzo ceniona był bisior, który został ze szczegółami opisany w Biblii. Cennych informacji o tkaninach, które znane były w okresie starożytności dostarczają między innymi dzieła greckiego historyka Herodota. W swoich dziełach opisał on tkaniny z lnu, wełny, konopi. Poświęcił także trochę miejsca bawełnie, pisał także o tkaninach jedwabnych. Mieszkańcy starożytnej Grecji nabyli umiejętność spilśniania tkanin wełnianych, umieli wyprodukować filc i sukno. Umiejętności te przejęli od nich starożytni Rzymianie.

W chwili obecnej wśród tkanin wyróżnić naturalne i sztuczne. Do tkanin naturalnych zaliczamy:
– wełniane;
-jedwabne;
– lniane;
– bawełniane;
– jutowe.
W każdej z tej grup tkanin naturalnych występują tkaniny bardzo niskiej, ale też bardzo wysokiej jakości. Od tego, jaka jest ich gramatura zależy ich przeznaczenie. Z tych najbardziej delikatnych szyje się między innymi eleganckie suknie i zwiewne damskie bluzki. Do tkanin tych należą przede wszystkim tkaniny jedwabne, między innymi atłas i muślin.

Historia tkanin sztucznych rozpoczęła się w roku 1891 od wyprodukowania przez Hilaire`go de Bernigaud sztucznego jedwabiu. Koniec lat trzydziestych przyniósł tkaninę o nazwie nylon. Inne sztuczne tkaniny to elana i akryl. Fascynacja sztucznymi tkaninami trwała kilkadziesiąt lat, dzisiaj wracamy do tych naturalnych. Są eleganckie, zdrowe, przyjemne w dotyku.

Dodaj komentarz