Fasony męskiego obuwia

Ostateczne wykończenie każdej stylizacji można osiągnąć tylko w jeden sposób: zakładając właściwie dobrane obuwie. Rodowód większości klasycznych fasonów męskiego obuwia sięga XIX wieku, spora ich część zrodziła się w Anglii. Od kiedy pierwsze modele tego obuwia trafiły do masowych odbiorców upłynęło wiele lat, poddane niewielkim retuszom niewiele różnią się od pierwowzorów. Jakie męskie obuwie jest zaliczane do fasonów klasycznych?

Oksfordy

Nazywane są również wiedenkami. Ich historia zaczyna się w roku 1830 w angielskim mieście Oksford – stąd też wzięła się ich nazwa. Już w roku 1860 były chętnie noszone przez wielu mężczyzn, przede wszystkim w okresie lata. Na wejście do ogólnoeuropejskiej i światowej mody musiały jeszcze trochę poczekać, do roku 1920. Oksfordy produkowane przez rokiem 1920 miały cienką podeszwę, zamieniono ją na grubszą. Oksfordy, czy wiedenki mają zamkniętą przyszwę, są sznurowane – na sznurowadła przewidziano w nich pięć dziurek. Najbardziej eleganckie są oksfordy bez żadnych ozdób. Noszą one nazwę plain oksford. W sklepach dostępne są również oksfordy z dodatkowym szwem. Nazwano je cap toe oxfords. Oksfordy to obuwie bardzo eleganckie noszone do garniturów przy uroczystych okazjach.

Derby

Inna nazwa tych butów to angielki. Cieszą się wśród panów bardzo dużą popularnością. Nie są tak wytworne, jak oksfordy. Modelami w czarnym kolorze można jednak zastąpić wiedenki w stylizacjach, które mają bardzo formalny charakter. Derby szyte są z otwartą przyszwą. Są idealnym obuwiem dla tych panów, którzy mają w podbiciu wysoką stopę. Wśród derby są modele nie tylko klasyczne, ale także sportowe. Stąd też pasują do wielu różnych stylizacji. Podobnie, jak oksfordy są sznurowane. W ich przypadku liczba dziurek na sznurowadła może wynosić trzy lub pięć.

Bluchery

Mają otwartą przyszwę. Wielu panów ma problem z odróżnieniem ich od opisanych wyżej butów derby. Ich pierwowzorem był buty zamówione przez marszałka Gebharda Leberechta von Blücher dla żołnierzy walczących z wojskami cesarza Napoleona.

Dodaj komentarz