Męski płaszcz zimowy – jaki wybrać?

W polskim klimacie zimowy płaszcz jest nieodzowny. Wybór odpowiedniego płaszcza może jednak wielu panom sprawić kłopot. Wybierając płaszcz panowie powinny bowiem zwracać uwagę zarówno na krój, jak również na rodzaj tkaniny, z której go uszyto.

Rodzaj materiału

Wprawdzie coraz rzadziej zimą temperatura spada znacznie poniżej zera, to jednak warto kupić płaszcz, który będzie ciepły. Taki warunek spełni płaszcz uszyty z wełny. Jego dodatkową zaletą będzie trwałość, posłuży on swojemu właścicielowi kilka sezonów. Dobrym wyborem są także płaszcze z wełny z dodatkiem moheru lub kaszmiru. Są to jednak płaszcze drogie, panowie, którzy dysponują ograniczonym budżetem mogą wybrać płaszcz, który ma pikowaną podszewkę. Będzie on tańszy od tego z wełny, ale nie mniej od niego ciepły. Na zimę panowie mogą wybrać także płaszcz uszyty z tweedu.

Krój i rozmiar

Jeżeli chodzi o rozmiar płaszcza, to właściwy panowie dobiorą, kiedy na zakupy wybiorą się w swetrze lub marynarce i przymierzą go nie zdejmując ich z siebie. Należy zwrócić uwagę, jak jest długość rękawów w płaszczu. Dobra długość rękawów to taka, kiedy stojąc w pozycji wyprostowanej i opuszczonymi rękami, sięgają one za nadgarstek na mniej więcej jeden centymetr. Pod rękawami o takiej długości schowają się rękawy od swetra lub marynarki oraz górna część rękawiczek. Kołnierz w zimowym płaszczu powinien mieć wyłogi skierowane do dołu. Ten typ wyłogów nazywa się notch lapel i umożliwia postawienie kołnierza.

Fason

Jest kilka fasonów męskich płaszczy. Panowie najczęściej wybierają:
– dyplomatkę – klasyczny płaszcz jednorzędowy. Jest formalnym rodzajem płaszcza, nadaje się więc na wielkie okazje. Najbardziej odpowiednia długość: do kolan;
– ulsterski – nie jest tak bardzo formalny, jak dyplomatka. Wyróżnia się nakładanymi, wykończonymi patkami kieszeniami, wywijanymi mankietami u rękawów, szerokimi klapami i dużym kołnierzem;
– bosmanka – to raczej kurtka, a nie płaszcza. Jest dwurzędowa z pionowymi lub ukośnie naszytymi kieszeniami;
– budrysówka – idealna na co dzień. Ma otwarte klapy i kaptur.

Dodaj komentarz