Tkaniny na damskie i męskie płaszcze zimowe

Płaszcz zimowy to spory wydatek. Powinien więc służyć kilka sezonów. Do tego powinien dość dobrze chronić przed zimnem. Z jakich tkanin powinniśmy więc szukać damskich i męskich płaszczy zimowych?

Płaszcze, które zostały uszyte z tkanin wełnianych zaliczane są do tych, które są najbardziej ciepłe, a więc najlepiej chronią przed zimnem. Wśród tkanin wełnianych można wyróżnić kilka rodzajów. Każdy z nich ma inne cechy i właściwości.

Alpaka

Rodzaj wełny, który jest pozyskiwany z runa ssaków należących do rodziny wielbłądowatych. Ssaki te do niedawna były hodowane głównie w krajach Ameryki Południowej: Chile, Boliwii, Ekwadorze i Peru. Dzisiaj nieliczne hodowle znajdują się także w Polsce. Alpaka jest bardzo przyjemna w dotyku i bardzo ciepła. Wełna jest antyalergiczna. Płaszcze szyje się z czystej alpaki lub z jej domieszką. Wszystkie doskonale chronią przed chłodem.

Wełna owcza

Runo owiec jest od bardzo dawna wykorzystywane do wyrobu szlachetnych, naturalnych tkanin. Wśród różnych ras owiec, które mają różne runo wyjątkowo delikatnym, puszystym i miękkim wyróżniają się owce rasy merynos. Wiele osób unika tkanin z wełny owczej, gdyż wełna ta często „gryzie”. Tej wady nie ma wełna z merynosów. Gramatura wełny z merynosów może być bardzo różna. W przypadku, kiedy jest ona wysoka, płaszcz jest gruby i ciepły. Informacja o tym, jakiej gramatury wełny użyto do uszycia danego płaszcza powinna być zamieszczona na dołączonej do niego metce.

Kaszmir

To bardzo miękka wełna, którą pozyskuje się z runa kóz rasy kaszmirskiej. Kaszmir jest bardzo ciepły, lekki i do tego niezwykle miękki. Płaszcze uszyte z kaszmiru uważane są za luksusowe, a za luksus trzeba sporo zapłacić. Osoby, które są mniej zamożne mogą wybrać trwałe i ciepłe płaszcze uszyte nie z czystego kaszmiru, ale z jego domieszką. Taki płaszcz także będzie służył przez co najmniej kilka sezonów.

Damskie i męskie płaszcze zimowe szyje się także z tweedu i z wełny z runa wielbłądów. One także są trwałe i bardzo ciepłe, a przy tym eleganckie.

Dodaj komentarz