Poszetka – co mężczyźni powinni o niej wiedzieć?

Poszetka, czyli mała chusteczka, którą panowie noszą w brustaszy. Niegdyś była niemal obowiązkowym dodatkiem do męskiego stroju. Z czasem niemal zniknęła. Panowie używali jej tylko przy wyjątkowych okazjach takich, jak na przykład ślub. Od kilku lat jest znów modna, nie tylko jako dodatek do ślubnego garnituru. Jak należy nosić poszetkę?

Na początku należy się kilka słów wyjaśnienia. Wiele osób myli brustaszę z butonierkę. Aby więc rozwiać nieporozumienia: brustasza to zewnętrzna niewielka kieszonka, która znajduje się po lewej stronie marynarki. Z kolei butonierka to niewielki otwór, który znajduje się w lewej klapie.

Jaki powinien być kolor poszetki?

Kolor poszetki powinien pasować do odcienia, w jaki jest krawat. W złym guście jest wybieranie poszetki i krawata, które są uszyte z tych samych tkanin. Tego typu zestawy są sprzedawane w bardzo wielu sklepach, ale należy omijać je szerokim łukiem. W przypadku, kiedy krawat jest gładki, poszetka może być wzorzysta i odwrotnie. Jeśli jednak mamy problemy z łączeniem kolorów i różnych wzorów najbezpieczniej jest zdecydować się na poszetkę w białym kolorze. Biała poszetka jest obowiązkowa do stroju wieczorowego, na co dzień może być niebieska, granatowa, błękitna. Chętnie wybieranym kolorem jest także écru, ale nie należy tego koloru wybierać do białej koszuli.

Jaką poszetkę wybrać?

Poszetki mogą być uszyte z jedwabiu lub z lnu. Jedwab jest jednak śliski, poszetka lubi się więc wysuwać z brustaszy. Jeśli chcemy nosić poszetkę w kolorze białym, kupmy lnianą. W przypadku kolorowych sprawdzają się także jedwabne. Idealna, najbardziej elegancka jest chusteczka szyta ręcznie. Wyróżnia się zawiniętymi do środka i podszytymi ręcznie brzegami. Wadą ręcznie szytych chusteczek jest jednak wysoka cena.

Jak powinno się składać poszetkę?

Poszetkę można składać na różne sposoby, także bardzo fantazyjnie. Najbardziej elegancki sposób składania chusteczki to tv fold. Tak złożona poszetka wystaje z kieszonki na 1,5 do 2 centymetrów. W taki sposób składa się chusteczkę do stroju wieczorowego i wizytowego.

Dodaj komentarz