Męskie buty na jesień – sztyblety

Sztyblety to buty, które idealnie sprawdzają się jesienią. Są zaliczane do klasycznych fasonów męskiego obuwia. Jak należy je nosić? Do jakich stylizacji pasują najlepiej?

Kilka słów o historii sztybletów

Pierwsze sztyblety pojawiły się w latach pięćdziesiątych XIX wieku. Pierwotnie były butami do konnej jazdy. Nierozcinana cholewka sięgająca ponad kostkę to najbardziej charakterystyczna cecha sztybletów. Zgodnie z krążącymi po Wielkiej Brytanii opowieściami w sztybletach bardzo chętnie chodziła panująca w Wielkiej Brytanii przez sześćdziesiąt trzy lata królowa Wiktoria. Do mody ulicznej sztyblety trafiły w latach sześćdziesiątych XX wieku. Jako pierwsi w ślad za swoimi idolami zaczęli je nosić fani zespołu The Beatles. Nazywane z języka angielskiego chelsea boots bardzo szybko przekroczyły granice królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii. Obecnie są to buty, które noszą nie tylko mężczyźni, ale także kobiety na całym świecie.

Wygląd klasycznych sztybletów

Sztyblety zaliczane są do obuwia wzuwanego. W związku z tym nie mają one sznurowadeł, ani zamków. Ale mimo to nie ma trudności z ich założeniem. W każdą parę sztybletów wszywa się bowiem z boku elastyczną wstawkę z gumy. W zależności od modelu mogą być gładkie, mogą też mieć zdobienia. Wszystkie mają oprócz wstawki jeszcze jedną wspólną cechę: sięgając nad kostkę cholewkę. Sztyblety zaliczane są do eleganckiego obuwia.

Jak nosić sztyblety?

Sztyblety są butami uniwersalnymi. Można je zakładać zarówno do eleganckich, casulaowych, jak też sportowych zestawień. Sprawdzają się przede wszystkim w połączeniu z chinosami i dżinsami, ale nie popełnimy gafy zakładając je również do garnituru. Sprawdzą się na przyjęciu, na spacerze i w biurze. Klasyczne sztyblety powinny mieć kolor czarny. Ale równie elegancko prezentują się te w odcieniach brązu. Są oczywiście także w innych kolorach, ale te bardziej wyraziste to raczej propozycja dla odważnych. Zdecydowana większość modeli sztybletów szyta jest ze skóry licowej.

Sztyblety to idealne obuwie na jesień.

Dodaj komentarz