Brogsy – klasyczne męskie buty

Brogsy zaliczane są do eleganckiego, klasycznego obuwia męskiego. Ten fasonów butów powinien znaleźć się w szafie każdego mężczyzny. Jakimi cechami charakteryzują się brogsy? Do jakich stylizacji pasują najlepiej?

Kilka słów o ich historii

Pierwotne brogsy były obuwiem roboczym. Pojawiły się na początku XX stulecia z bardzo prozaicznej przyczyny. Robotnicy leśni, którzy pracowali w lasach Anglii, czy Szkocji nosili do pracy codzienne zwykłe buty. Jak wiemy pogoda na wyspach brytyjskich jest bardzo kapryśna, nierzadko więc w butach robotników zbierała się deszczówka. Aby pozbyć się z nich wody i przyspieszyć ich wysychanie robotnicy zaczęli w nich nakłuwać małe otworki. Pomysł ten spodobał się także innym osobom, wkroczyły więc na salony. Zwolennikiem butów z otworami był książę Edward VIII. Współczesne brogsy to buty, których cechą charakterystyczną są znajdujące się na noskach zdobienia wykonane z szeregu różnie ułożonych dziurek.

Popularne rodzaje brogsów

Dziurkowane zdobienia mogą pokrywać całe buty, mogą też znajdować się wyłącznie na ich noskach. W zależności od tego, jak buty są nimi pokryte wyróżnić można trzy rodzaje brogsów:
– semi brogues/half brogues – w tych modelach zdobione są wyłącznie noski;
– full brogues – dziurkowane zdobienia znajdują się na noskach, po bokach i na pięcie butów;
– longwig brogues – mają największą liczbę zdobień. Znane są pod nazwą derby.

Z czym nosi się brogsy?

Wśród butów typu brogsy znaleźć można nie tylko wspomniane wyżej derby, ale także oksfordy. W zależności od tego, jaki wybierzemy kolor staną się butami uniwersalnymi (koniakowe) lub elementem stroju biznesowego – ciemnoszare i czarne. W przypadku brogsów, które panowie planują nosić do stroju biznesowego liczba zdobień powinna być ograniczona. Stąd też do stroju biznesowego najlepiej jest wybrać half brogues. Te z większą ilością zdobień, a więc full brogues i longwig brogues pasują do codziennych stylizacji, dobrze wyglądają w połączeniu z dżinsami i chinosami.

Brogsy to eleganckie, ponadczasowe i klasyczne obuwie męskie.

Dodaj komentarz