Klasyczne fasony męskiego obuwia

W szafie każdego mężczyzny powinien znaleźć się przynajmniej dwie pary butów w jednym z klasycznych fasonów. Jakie fasony męskiego obuwia zaliczane są do klasyki? Z jakimi elementami stroju najlepiej się prezentują?

Wśród klasycznych fasonów męskiego obuwia wyróżniamy:
– buty z podwyższoną cholewką;
– półbuty sznurowane;
– obuwie wzuwane;
– ze zdobieniami;
– zapinane na jedną/dwie klamry.

Obuwie z podwyższoną cholewką

Ten rodzaj butów to sztyblety nazywane także chelsea. W tych modelach butów ich cholewka kończy się nad kostką. Z boku w celu ułatwienia ich zakładania na stopy wszywa się elastyczną wstawkę z gumy. Sztyblety to buty dla stworzenia, których pierwowzorem były męskie buty przeznaczone do konnej jazdy. Są fasonem bardzo wygodnym, mimo podwyższonej cholewki nie obcierają kostek. Są różne modele sztybletów: masywne w stylu grunge lub lakierowane. Te drugie można nosić do garniturów. Te pierwsze najlepiej wyglądają założone do dżinsów.

Półbuty sznurowane

Wśród tego obuwia znajdziemy buty derby i oksfordy. Różnią się one między sobą miejscem,w którym znajdują się sznurowadła oraz sposobem przyszycia boków. W obuwiu typu derby ich bok jest naszywany na wierzchu buta. W oksfordach wszywa się bok pod przyszwę, czyli część buta, która znajduje się z przodu. Oba fasony butów pasują zarówno do stroju biznesowego, jak i eleganckich garniturów.

Obuwie wzuwane

Wśród tego obuwia znajdują się między innymi mokasyny i loafersy. Mokasyny zostały zainspirowane butami noszonymi przez Indian Ameryki Północnej. Są płaskie, czyli pozbawione obcasa, szyje się je z bardzo miękkiej skóry. Także podeszwa jest w nich miękka. Loafersy wywodzą się od butów noszonych przez norweskich rybaków. Od mokasynów różnią się tym, że mają obcas i twardą podeszwę.

Obuwie zapinane

Do obuwia zapinanego na jedną lub dwie klamry zaliczane są monki. To obuwie eleganckie, które sprawdza się zarówno na okazje formalne i półformalne. Najbardziej uniwersalny kolor, który sprawdzi się na różne okazje to czarny. Mniej uniwersalne są monki w kolorze ciemnoczerwonym.

Dodaj komentarz