Rodzaje tkanin na suknie ślubne

Suknia ślubna powinna być wyjątkowa. To dlatego szyje się je ze starannie dobranych tkanin. Jakie tkaniny są dzisiaj najczęściej wybierane na suknie ślubne?

Współczesne suknie ślubne szyte są ze szlachetnych tkanin. Najczęściej jest to:
– satyna;
– atłas;
– organza;
– bmuślin;
– tafta;
– woal.

Satyna

Jest delikatna i cienka. Obecnie dostępne są najczęściej dwa rodzaje satyny: wiskozowa i jedwabna. Oba rodzaje mają ładny połysk. Suknie uszyte z satyny bardzo ładnie układają się na sylwetce. Nowością wśród satyn jest tak zwana satyna inteligentna. Dodatkiem do tej satyny są włókna elastycznej przędzy. Suknia uszyta z inteligentnej satyny idealnie dopasowuje się do sylwetki.

Atłas

To luksusowa tkanina o dość długim rodowodzie. Pierwsze atłasy tkano wykorzystując włókna wełniane, później dołączyły także bawełniane. Kiedy przypadkiem udało się odkryć jedwab, atłas tkano także z jedwabnych włókien. Dzisiaj produkuje się go przede wszystkim z wiskozy syntetycznej i bawełny. Suknia z atłasu jest ciężka, ale ładnie się układa na sylwetce. Suknia jest błyszcząca.

Organza

Jest lekka i przezroczysta. Tkana jest z syntetycznej przędzy wiskozowej lub z jedwabiu. Organza utkana z pierwszego rodzaju włókien jest troszkę sztywna. Może być lekko błyszcząca lub matowa.

Muślin

To tkanina bardzo miękka, lekka, miła w dotyku i zwiewna. Suknie uszyte z muśliny są niezwykle delikatne. Najbardziej szlachetny, a jednocześnie najbardziej drogi jest muślin utkany z jedwabiu. Jego tańsze wersje produkuje się z włókien bawełnianych lub syntetycznych.

Tafta

Cechą charakterystyczną tej tkaniny, a więc także uszytych z niej sukien jest lekki szelest, jaki wydaje przy poruszaniu się. Suknie z tafty pięknie się mienią. W zależności od tego pod jakim kątem pada światło suknia może zmieniać swój odcień. Kiedyś taftę tkano wyłącznie z prawdziwego jedwabiu, dzisiaj tka się ją również ze sztucznego.

Woal

Jest przezroczysty i bardzo miękki. Suknie z woalu są bardzo delikatne i zwiewne. Woal niegdyś tkano głównie z bawełny, dzisiaj tka się go także z włókien syntetycznych.

Dodaj komentarz