Europejskie miasta nazywane stolicami mody

Pewne europejskie miasta słynną nie tylko ze swoich zabytków i muzeów. Wiele z nich nazywanych jest także europejskimi, czasem nawet światowymi stolicami mody. Jakie to miasta?

Paryż

Niekwestionowanym liderem wśród miast Europy, które są stolicami mody nie tylko w Europie, ale na całym świecie jest stolica Francji, Paryż. W Paryżu każdego roku organizowane są liczne pokazy mody. Najbardziej prestiżowy, doceniany przez wielkich kreatorów mody jest Paris Fashion Week. Pokazy mody trwają siedem dni. Mieszkańcy Paryża, a szczególnie jego mieszkanki, znani są ze swojego dobrego gustu. Styl ubierania się paryżanek jest wzorem dla wielu kobiet z całego świata. Modowym centrum Paryża jest dzielnica handlowa nazywana przez mieszkańców miasta „Złotym Trójkątem”. Z tym miastem związana była Coco Chanel, Pierre Cardin, Christina Dior.

Mediolan

To włoskie miasta nazywane jest jednym z miast nazywanych europejską stolicą mody. Wielu znawców mody jest zdania, że miasto to zasługuje także na miano stolicy o skali światowej. Mediolański Tydzień Mody jest okazją dla największych światowych projektantów do pokazania swoich najnowszych kolekcji. W Mediolanie swoje kolekcje prezentują między innymi: Jil Sander, Armani, Hugo Boss, Gucci, Versace. W mieście znajduje się słynna na cały świat dzielnica mody z najdroższymi butikami.

Londyn

Na liście miast nazywanych europejskimi stolicami mody nie może zabraknąć także Londynu. Największe domy mody bardzo chętnie organizują tutaj swoje pokazy. W sumie nie powinno nas dziwić, że Londyn coraz częściej znajduje się na liście stolic mody. To z Wielkiej Brytanii wywodzą się takie marki, jak: Burberry, Temperley i Mulberry. Londyn stał się stolicą mody za sprawą między innymi projektanta Alexandera McQueen, który w roku 2010 popełnił samobójstwo. Drugą osobą, która przyczyniła się do tego, że Londyn zaczęto nazywać stolicą mody jest Kate Middleton, w chwili obecnej żona brytyjskiego następcy tronu księcia Wilhelma, księżna Cambridge.

Może kiedyś do listy tej dołączy Warszawa.

Dodaj komentarz