Jaki rodzaj płaszcza męskiego wybrać?

Mężczyźni, którzy chcą się ubierać z klasą mają problem z wybraniem okrycia wierzchniego na wiosnę i jesień. Wybór tego typu okryć wierzchnich jest dość spory, stąd problemy z podjęciem decyzji. Na jakie okrycia wierzchnie wiosenne i zimowe mogą się zdecydować panowie?

Dyplomatka

Płaszcz typu dyplomatka zaliczany jest do płaszczy o klasycznym, formalnym i ponadczasowym charakterze. Dyplomatka jest mocno wcięta w talii, charakterystyczna jest dla niej także podobne wycięcie, jak to stosowane w marynarkach. Podobnie, jak w marynarce ma szpiczaste klapy. Większość klasycznych dyplomatek to płaszcze jednorzędowe. Dzisiaj szyte są także z dwoma rzędami guzików. Długość: do kolan. Formalny charakter dyplomatki wskazuje, że płaszcz ten można założyć, jako wierzchnie okrycie do smokingu lub fraka.

Bosmanka

Jest krótszą wersją dyplomatki, nie jest jednak okryciem formalnym. Została zaprojektowana niemal dwieście lat temu dla marynarzy. Pozostał po tym ślad w postaci metalowych, ozdobnych guzików. Bosmanka jest płaszczem dwurzędowym, klasyczna ma granatowy kolor. Wybierając bosmankę należy mierzyć ją na marynarkę, aby sprawdzić, czy jej poły nie będą widoczne. Duży masywny kołnierz po postawieniu idealnie chroni przed wiatrem.

Kurtka husky

To propozycja dla panów, którzy nie gustują w płaszczach. Nie jest ona oczywiście strojem formalnym, utożsamiana jest jednak z elegancją w swobodnym miejskim stylu. Klasyczna kurtka husky powinna mieć zielony lub granatowy kolor. Dzisiaj są jednak do wyboru także kurtki w innych kolorach. Jest idealna na okres przejściowy.

Trencz

To również płaszcz o ponadczasowym fasonie. W odróżnieniu od wyżej opisanych fasonów płaszczy, trencz występuje także w damskiej wersji. Jest to płaszcz z dwoma rzędami guzików, po pięć w każdym z rzędów. Pięć z nich jest przyszytych na stałe. Podobnie, jak bosmanka ma militarny rodowód. Został zaprojektowany przez Thomasa Burberry na początku XX stulecia. Nosili go Humphrey Bogart, Marlena Dietrich i Audrey Hepburn. Trencz to must have zarówno w męskiej, jak i damskiej garderobie.

Dodaj komentarz