Typy męskich garniturów jednorzędowych

Wśród elementów męskiej garderoby, których nie powinno zabraknąć w garderobie żadnego mężczyzny jest garnitur. Mężczyźni szczególnie chętnie wybierają garnitury jednorzędowe. Jakie są ich rodzaje?

Wśród garniturów jednorzędowych wyróżniamy:
– wizytowe;
– biurowe;
– sportowe.

Garnitur wizytowy

Zamiennie nazywany jest wieczorowym. Nazewnictwo wskazuje na porę, kiedy garnitur ten jest noszony. Poza wyjątkowymi sytuacji z reguły noszony jest w godzinach wieczornych. Niezależnie, czy ten rodzaj garnituru nazwiemy wieczorowym czy wizytowym, będzie on wyróżniał się kilkoma charakterystycznymi cechami. Przede wszystkim ma on proste, wcięte kieszenie. W tym rodzaju garnituru kieszenie nie są wykończone patkami. Inna cecha, która wyróżnia ten garnitur spośród innych to szpiczaste zamknięte klapy. Często garnitur wieczorowy/wizytowy jest trzyczęściowy, czyli oprócz marynarki i spodni jest jeszcze kamizelka. Spodnie, które są nieodłącznym elementem wizytowego garnituru nie mogą mieć mankietów. Uzupełnianiem garnituru jest biała koszula z rękawami wykończonymi mankietami, które zapina się na spinki. W zależności od okazji stylizację uzupełnia mucha (za wyjątkiem czarnej i białej), krawat, biała poszetka złożona według metody tv fold. Preferowane kolory to czarny i granat.

Garnitur biurowy

W tych garniturach marynarki szyje się z dwoma rozcięciami z tyłu i otwartymi klapami. Kieszenie w marynarce są proste i zakończone patkami. Czasem w niektórych marynarkach wszywa się jeszcze jedną kieszeń, a raczej kieszonkę. Jest to tak zwana biletówka. W przypadku marynarek biurowych mogą to być modele zapinane na 2 lub 3 guziki. Dominujące wśród nich kolory to szarości i granaty, czasem brązy. Do marynarki od garnitury biurowego zakłada się koszulę z kołnierzykiem button down.

Garnitur sportowy

W marynarce kieszenie mogą zarówno nakładane, jak i skośne. Te ostatnie zawsze wykończone są patką. W marynarce jest z tyłu jedno rozcięcie. Z reguły klapy są otwarte. Spodnie mogą być wykończone mankietami. Do garnituru sportowego można nosić poszetkę.

Dodaj komentarz