Tajemnicze napisy na zaproszeniu

Otrzymując zaproszenie możemy spotkać się z sytuacją, w której zostanie na nim określony dress code. Oznacza to dobranie stroju stosownego do okazji zarówno przez kobiety, jak również przez mężczyzn. Jaki strój oznaczają poszczególne oznaczenia, które stosuje się na zaproszeniach? Gdzie oznaczenia te można znaleźć?

Black tie lub cravate blanche

Pod tymi sformułowaniami kryje się strój, który ma charakter wieczorowy. Tłumacząc na język polski zdanie „cravate blanche” okazuje się, że znaczy ono „czarna mucha”. Panie, które otrzymają zaproszenie z takimi napisami zobowiązane są do założenie sukni wieczorowej lub koktajlowej. Towarzyszący w spotkaniu panowie powinni założyć smoking. Sformułowanie „cravate blanche” sugeruje jednocześnie, o której godzinie spotkanie się rozpocznie. Smoking zakłada się bowiem na spotkania, które zaczynają się o godzinie dwudziestej.

Cravate blanche lub white tie

Zaproszenie z tymi napisami oznacza, że na spotkaniu powinniśmy się pojawić w stroju wieczorowym. Na taką okazję dla panów przewidziano frak, białą koszulę i muszkę w takim samym kolorze, co koszula. Do fraku koniecznie trzeba założyć pas atłasowy, czyli cummerbund. Fraka nie należy zapinać. Panie na takie spotkanie wybierają suknię balową lub wieczorową, która ma odkryte ramiona. Dopuszczalne są zarówno suknie jedno-, jak i dwuczęściowe.

Creative black tie

Panie na spotkanie mogą założyć długą suknię. Dopuszczalna jest także krótka. W przypadku tej drugiej sukni nie długość nie powinna odkrywać kolan. Panowie mogą zamienić białą koszulę na kolorową.

Formal

Na takim spotkaniu mężczyzn obowiązuje strój elegancki, co oznacza ciemny garnitur plus biała koszula i elegancki krawat. W przypadku pań może to być suknia koktajlowa, spodnium, kostium, garsonka.

Wszelkie informacje dotyczące dress code spotkania umieszcza się zawsze na zaproszeniu w jego dolnym rogi po lewej stronie. Przyjęto zasadę, że do życzeń odnośnie stroju zamieszczonych na zaproszeniu należy się zawsze dostosować. Aby nie popełnić gafy warto poznać te oznaczenia.

Dodaj komentarz