Co każdy mężczyzna powinien wiedzieć o koszuli smokingowej?

Wśród męskich koszul wizytowych bardzo ważne miejsce zajmuje koszula smokingowa. Jakie są cechy charakterystyczne tej koszuli? Czy można ja nosić do fraka lub garnituru, czy wyłącznie do smokingu?

Krótka historia koszuli smokingowej

Koszulę smokingową panowie zawdzięczają osobie księcia Windsoru, Edwardowi VIII. Wymyślając koszulę smokingową książę zaczerpnął pewne elementy typowe dla koszuli frakowej, a pewne wybrał z koszuli do garnituru. Koszule, które nosili panowie w czasach Edwarda VIII do fraka i garnituru były krochmalone bardzo mocno, były więc niezwykle sztywne i mało komfortowe w noszeniu. Księciu udało się stworzyć koszulę z wykładanym kołnierzykiem, która do tego była miękka i o wiele bardziej wygodna niż jej poprzedniczki.

Charakterystyczne cechy koszuli smokingowej

To przede wszystkim wspomniany już przez nas wykładany kołnierzyk. Ale cecha charakterystyczną dla koszuli smokingowej są także pionowe fałdy. Pierwsze modele koszul do smokingu szyto z raczej szerokimi fałdami. W latach czterdziestych zdecydowano się z nich zrezygnować, współczesne koszule mają więc wąskie plisy. Niektóre model mają kilka, inne tylko jedną plisę. W przypadku koszuli z jedną plisą musi ona zasłaniać guziki. W przypadku koszuli smokingowej rękawy szyje się tak, że do zapięcia ich niezbędne są spinki. W przypadku mankietów stosuje się dwa rodzaje: lekko zaokrąglone lub z pojedynczym wywinięciem. Taki rodzaj mankietów spotkamy tylko w koszulach szytych na miarę lub pochodzących od najbardziej renomowanych producentów. Te, które dostępne są w większości sklepów mają podwójnie wywinięte rękawy.

Kolor

Koszula smokingowa zaliczana jest do elementów stroju wizytowego. Zgodnie z przyjętymi zasadami elegancji powinna więc być koniecznie biała. Panowie, którzy zdecydują się na założenie smokingu powinni także pamiętać, że koszulę, która ma kołnierzyk na sztywnej stójce zakłada się wyłącznie do fraka, a nie do smokingu. Smoking wymaga także założenia szelek, a nie paska do spodni. Białe szelki z mory to wybór idealny.

Dodaj komentarz