Kilka słów na temat męskich kapeluszy

Kapelusz większości z nas kojarzy się z wizerunkiem starszych panów. Ale od pewnego czasu na naszych ulicach pojawia się coraz więcej młodych mężczyzn w kapeluszu. Stają się one bardzo modne, pozwalają na podkreślenie indywidualnego stylu. Jakie fasony męskich kapeluszy uważane są za klasyczne?

Fedora

To bardzo klasyczny rodzaj kapelusza, który panowie nosili na początku XX wieku. Na główce tego kapelusza znajduje się fałdka z lekko podciągniętymi do góry bokami. Nadaje ona bardzo charakterystyczny wygląd kapeluszowi. Fedora ma nieusztywnione rondo, pozwala to na dowolne jego ukształtowanie. Kapelusz ta zdobi wstążka zakończona kokardą. To kapelusz, który idealnie sprawdza się w eleganckich (czyli panowie powinni nosić go do trencza) stylizacjach jesiennych oraz zimą, ale tylko wtedy, kiedy temperatura nie jest zbyt niska. Fedorę chętnie wybierają dzisiaj także kobiety.

Homburg

Nazwa tego klasycznego, formalnego kapelusza wywodzi się od nazwy miejscowości Bad Homburg położonej na terenie niemieckiego landu Hestia. Ten model kapelusza pojawił się pod koniec XIX wieku, popularność wśród mężczyzn zdobył jednak dopiero w następnym stuleciu. W latach pięćdziesiątych panowie nosili go coraz rzadziej, dzisiaj znów powraca na salony i ulice. Jego cechy charakterystyczne to niewielkie usztywnione rondo z lekko odgiętą do góry krawędzią.

Trilby

Ma główkę zbliżoną do fedory, jest od niego jednak mniej formalny. Jest jednak cecha, która różni od siebie te dwa fasony kapeluszy: w trilby przód jest większy niż w fedorze i zakrzywiony, a tył większy i uniesiony do góry. Trilby wywodzi się z Anglii, nosili go panowie udający się na wyścigi konne. Tradycyjny kapelusz trilby powinien mieć kolor brązowy. Dzisiaj jednak kapelusz ten dostępny jest także w kolorze czarnym, szarym, granatowym.

Panama

To model kapelusza przeznaczonego na sezon letni. Wytwarza się go ręcznie z liści rosnącej na terenie Ekwadoru palmy jipi japa. Dobrej jakości panama nie może więc być kapeluszem tanim. Na ceną wpływa także rodzaj użytego splotu.

Dodaj komentarz