Angielska elegancja – tweed

Za synonim męskiej elegancji od lat uważany jest tweed. Po tę tkaninę bardzo chętnie sięgają najwięksi projektanci. Dlaczego ubrania z tweedu uważane są najbardziej eleganckie?

Kilka słów o historii tweedu

Tweed jest grubą, wełniana tkaniną, z której początkowo szyto ubrania robocze doskonale chroniące przed chłodem. Ojczyzną tweedu jest Szkocja, dzisiaj produkuje się go także w Irlandii. Na salony tweedowe ubrania wkroczyły za sprawą angielskich arystokratów w XIX wieku. Z czasem pojawił się na ulicach. Najbardziej luksusowym rodzajem tweedu jest Harris Tweed, który nadal jest tkany ręcznie i wyłącznie na jednej wyspie archipelagu Hybrydy, wyspie Harris. Tkaninę farbuje się wyłącznie barwnikami, które pozyskuje się z roślin rosnących na wyspie. Donegal tweed produkowany jest na terenie Irlandii. Ma wplecione kolorowe nitki, które są jego najbardziej charakterystyczną cechą. Najbardziej popularnym wzorem tweedowym jest jodełka.

Jako nosić ubrania z tweedu?

Tweed jest bardzo ciepły, stąd też szyje się z niego przede wszystkim męskie płaszcze na jesień i zimę. Tweedowy płaszcz na tyle dobrze chroni przez wiatrem i chłodem, że można go nosić także w bardzo mroźne zimy. Tkanina ta służy także do szycia spodni, marynarek i garniturów. Tweedowa marynarka pasuje do spodni uszytych z innych tkanin. Dobre połączenie to tweedowa marynarka plus spodnie z gabardyny, sztruksu lub flaneli. Można ją założyć także do dżinsów. Miłośnicy klasycznego stylu ubierania się z pewnością chętnie wybiorą klasyczną szarą marynarkę w tradycyjny wzór jodełki. Mniej tradycyjni panowie mają do wyboru także inne kolory i inne wzory. Do tweedowej marynarki lub garnituru pasuje koszula z kołnierzykiem button down. Elegancką stylizację powinny uzupełniać właściwie dobrane buty. Mogą to być zarówno oksfordy, jak i brogsy.

Ubrania z tweedu szyje się przede wszystkim na sezon jesienno-zimowy. Są ciepłe i bardzo stylowe. Powinny się więc koniecznie znaleźć w szafie każdego eleganckiego mężczyzny. To jedne z must have w męskiej garderobie.

Dodaj komentarz