Kilka słów o męskich płaszczach dwurzędowych

Ochrona przed chłodem to najważniejsze zadanie, które powinno wypełniać zimowe okrycie wierzchnie. W roli tej świetnie sprawdzi się dwurzędowy płaszcz. Jak wybrać dobry płaszcz?

Długość

Idealnie dobrany płaszcz nie powinien sięgać dalej niż do połowy uda. Dłuższy płaszcz nie jest korzystny dla większości mężczyzn, gdyż optycznie skraca sylwetkę.

Kolor

Zbyt odważne kolory w przypadku płaszcza nie są dobrym wyborem. Najlepiej sprawdzają się neutralne, uniwersalne kolory: odcienie granatu, szarości i oczywiście kolor czarny. Płaszcz w jednym z tych kolorów będzie pasował praktycznie do wszystkich ubrań, które znajdują się w męskiej szafie.

Jakie są cechy dwurzędowych płaszczy?

Dwa rzędy guzików to najbardziej rzucające się w oczy cechy płaszcza. Do tego wyróżnia się on spośród innych fasonów płaszczy mankietami na rękawach, dragonem, czyli pasem, który jest wszyty w poprzek tylnej części oraz nakładanymi kieszeniami wykończonymi patkami. Pierwsze modele dwurzędowych płaszczy miały jeszcze pelerynę, który miała chronić przed wiatrem i deszczem. We współczesnych płaszczach zrezygnowano z niej. Ojczyzną dwurzędowych męskich płaszczy jest irlandzka prowincja Ulster. Stąd też bardzo często nazywany jest ulsterem. Dodatkowymi zaletami tego płaszcza są szerokie klapy i duży kołnierz. Stanowią one doskonałą osłonę przed chłodem.

Jak go nosić?

Dwurzędowy płaszcz zaliczany jest do ubiorów o charakterze formalnym. Pasuje więc przede wszystkim na oficjalne okazje. Wystarczy jednak zmienić inne elementy garderoby i dodatki, aby zamienić go w płaszcz codzienny. Jeżeli chcesz wyglądać w tym płaszczu na luzie załóż do niego dżinsy, bluzę z kapturem i sneakersy.

Wielu mężczyzn zastanawia się, czy na zimę powinni kupić płaszcz, czy raczej kurtkę. Nie da się ukryć, że płaszcz jest zdecydowanie bardziej eleganckim rozwiązaniem niż kurtka. Ale na bardzo duże mrozy nie koniecznie musi się sprawdzić, może w nim być zbyt chłodno. Najlepsze rozwiązanie to po prostu kupno zarówno płaszcza, jak i kurtki.

Dodaj komentarz