Jak powinien ubrać się świadek na ślub?

Jak powinien ubrać się świadek na ślub?

W dniu ślubu największa uwaga skupiona jest oczywiście na młodej parze. Nie oznacza to jednak, że nikt nie zwraca uwagi na świadków. Jak powinien na ten szczególny dzień ubrać się świadek?

Frak, smoking, garnitur

Na tak uroczystą okazję, jaką jest ślub świadek może założyć zarówno garnitur, smoking, jak i frak. Nie powinny one być jednak w czarnym kolorze, gdyż ten kolor jest zarezerwowany dla pana młodego. Oczywiście, jak od każdej reguły, także i od tej panują wyjątki. Najlepiej jednak byłoby, gdyby świadek zdecydował się wystąpić w ciemnoniebieskim, popielatym lub granatowym stroju.

Mucha czy krawat?

Jeśli panowie wybiorą frak lub smoking, to wybór jest jednoznaczny: tylko mucha. W przypadku garnituru panuje już trochę większa swoboda, panowie mogą wybrać zarówno muchę, jak i krawat. Wyborowi krawatu należy poświęcić trochę uwagi. W przypadku garnituru w ciemnym kolorze, krawat powinien być utrzymany w innej, ciemniejszej tonacji kolorystycznej. Krawat powinien być jedwabny i raczej szeroki, a nie wąski.

Poszetka

Miejsce na poszetkę znajduje się w górnej części marynarki. To miniaturowa kieszonka po lewej stronie nazywana brustaszą. Należy w tym miejscu bardzo wyraźnie podkreślić, że brustasza nie jest tożsama z butonierką. To zupełnie odmienne detale męskiego garnituru. Najbardziej elegancka poszetka to biała. Ale świadek może wybrać także kolorową. W tym drugim przypadku kolor poszetki powinien pasować do koloru krawata. Na ślub warto wybrać poszetkę uszytą z lnu. Składa się ją w taki sposób, aby z brustaszy wystawał tylko wąski rąbek poszetki.

Inne dodatki

Przede wszystkim należy pomyśleć o wybraniu butów. Z pewnością nie warto zakładać nowych, trzeba w nich trochę wcześniej pochodzić. Na pewno buty powinny być eleganckie i pasować do stroju. W przypadku fraku lub smokingu najlepszy wybór to lakierki. Do garnituru pasować będą czarne, klasyczne oksfordy. Panowie nie mogą zapomnieć także o wybraniu odpowiedniej koszuli. Do fraka pasuje tylko koszula z plisowanym gorsem i łamanym kołnierzykiem. Do garnituru może być półformalna.

Dodaj komentarz