Buty do biegania – jakie kupić?

Zanim jednak wybierzesz buty, zadaj sobie trzy podstawowe pytania, które w znaczący sposób wpłynął na podjęcie decyzji o wyborze konkretnego produktu. Przede wszystkim odpowiedz sobie, czy masz nadwagę? Gdzie będziesz biegać? Jakie masz podbicie? Od pierwszego kryterium wyboru zależy, jaka podeszwa buta będzie się u ciebie sprawdzać najlepiej. Tak jak w przypadku butów fitness, im większa waga, tym więcej uwagi przykładaj do amortyzacji. Buty z większą amortyzacją to takie, których podeszwa środkowa ma grubszą/mocniejszą piankę, a na podbiciu i pięcie znajduje się dodatkowa amortyzacja. Gdzie biegasz najczęściej? Może na początku wydawać się, że wybór jest naprawdę prosty: chodnik, asfalt lub ścieżki leśne.

Odpowiednie dopasowanie

Istnieją osobne typy butów, przeznaczone do odpowiedniego podłoża. Podpowiedź: buty do biegania po chodniku przy małym kilometrażu sprawdzą się też na leśnych ścieżkach. Bardzo ważna kwestia to również, jakie masz podbicie. Istnieją trzy główne rozróżnienia podbicia: pronacja, neutral i supinator.  Jak się dowiedzieć, jakie ty masz podbicie? Przygotuj kartkę, zmocz stopę i odciśnij jej kontur na kartce. Niskie podbicie – pronator – kontur stopy jest cały. Najlepsze w takim wypadku są buty cięższe, sztywne, o prostym kształcie – często opisane, jako motion-control. Neutral – buty oznaczone, jako stability (posiadające systemy stabilizujące). Wysokie podbicie, czyli supinator jest wtedy, kiedy odbicie stopy jest bardzo niepełne, a mówiąc prostym językiem – jakby po stronie dużego palca ktoś ugryzł środek stopy. Czyli kontur przedstawia stopę z mocno ukrojonym środkiem od strony dużego palca. Sprawdzą się tu buty lekkie, miękkie, z bardzo elastyczną podeszwą i lepszą amortyzacją – tzw. cushioned.

Za ile kupić?

Czy buty muszą kosztować fortunę? Nie. Można dostać dobre buty do biegania za mniej niż 100 złotych – warto poszukać w sklepach sportowych i outletach. W ten sposób dokonasz wyboru odpowiedniego rozwiązania. Możesz być pewien, że wybór przyniesie Ci oczekiwaną satysfakcję. Są to kwestie, które nie mogą zostać przez nas pominięte w żaden sposób.

Dodaj komentarz