Jak wybrać dobre buty do fitnessu?

Buty sportowe to bardzo ważny element stroju podczas jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Należy przyłożyć się do ich wyboru kierując się kilkoma bardzo ważnymi czynnikami, które znacząco wpłyną na nasze zadowolenie. Przede wszystkim podeszwa to najważniejszy element butów do fitnessu. Technologie wykorzystane przy jej tworzeniu zapewnią zwiększony komfort treningu, a dzięki nim nawet po najintensywniejszych ćwiczeniach ból stóp nie będzie tak dokuczliwy.

Cechy obuwia sportowego

Buty na fitness powinna cechować optymalna przyczepność podeszwy dostosowana do warunków, w jakich wykonujesz ćwiczenia. Jeśli tylko trenujesz na śliskim parkiecie w zamkniętym pomieszczeniu, ryzyko poślizgnięcia jest stosunkowo duże. W tej sytuacji należy wybrać buty o zdecydowanie większej przyczepności. Równie istotne jest, aby buty zapewniały stabilizację. W niektórych rodzajach fitnessu do ćwiczeń wykorzystuje się ciężkie przyrządy, np. ciężarki, co wpływa na nasz ośrodek równowagi. Dobrze dobrane z odpowiednimi systemami mają za zadanie korygować sposób przetaczania się stopy po podłożu, by stabilizować cały układ ruchu. Stwarza to lepsze warunki do zachowania równowagi. Zbyt miękkie podłoże, a do tego jeszcze obuwie z grubą miękką podeszwą, odbija się na gorszej równowadze i ryzyku jej utraty (upadku), szczególnie, gdy trzymamy w rękach ciężarki, piłkę. Aby móc zachować stabilność podczas ćwiczeń, najlepiej wybrać obuwie sznurowane, które utrzymuje piętę w stałej pozycji – to zapobiegnie zwichnięciu kostki i urazom kolan.

Co i jak z amortyzacja

Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest amortyzacja. Na rynku dostępne są modele butów do fitness, które posiadają wbudowaną w podeszwę poduszkę powietrzną lub żelową. Poduszka pomaga amortyzować wstrząsy i zmniejsza ryzyko urazów – to szczególnie ważne, jeśli ćwiczysz na twardej podłodze. Przy zakupie butów do fitnessu powinieneś zwrócić uwagę także na to, aby były lekkie i zrobione z przewiewnych materiałów. Najlepsza będzie skóra naturalna i przepuszczająca powietrze siateczka. Syntetyczne materiały mogą utrudniać wentylację i powodować pocenie się stóp.

Dodaj komentarz