Jak dobrze dbać o skórę małego dziecka?

Skóra jest bardzo ważnym narządem zmysłów małego dziecka – stanowi aż 25% masy ciała. Niewiele osób wie, ale skóra potrzebuje aż 3 lat, aby osiągnąć dojrzałość. Do tego czasu bardzo ważna jest prawidłowa pielęgnacja oraz wspomaganie jej czynności. Skóra nie tylko zabezpiecza organizm przed mikroorganizmami, ale również bierze udział w procesach przemiany materii, pełni funkcję termoregulacyjną oraz bierze udział w magazynowaniu i wchłanianiu wilgoci.

Jak pielęgnować skórę noworodka?

Stan skóry dziecka ma bezpośredni wpływ na jego samopoczucie. Z tego właśnie względu tak ważna jest prawidłowa pielęgnacja skóry dziecka, która wygląda nieco inaczej w zależności od wieku dziecka.

Najwięcej uwagi wymaga skóra noworodka, która jest bardzo wrażliwa. Do jej pielęgnacji nie należy stosować zbyt wielu kosmetyków – często wystarczy czysta ciepła woda oraz oliwka. W przypadku, gdy woda w kranie nie jest dobrej jakości, można ją odkazić, dodając do kąpieli kilka kryształków nadmanganianu potasu. Kąpiel noworodka powinna trwać tylko kilka minut, przy temperaturze wody wynoszącej 37 stopni. Po wyjęciu z wody skórę malca trzeba bardzo dokładnie i delikatnie osuszyć, dociskając do niej ręcznik.

Noworodka najlepiej kąpać co drugi dzień, pamiętając jednak o tym, aby przy każdej zmianie pieluszki przemyć pupę i okolice narządów płciowych za pomocą wacika zamoczonego w przegotowanej wodzie z mydłem. Brzuszek noworodka należy myć do wysokości pępka, a kikut pępowiny przemywać 70% spirytusem. W razie potrzeby dziecko można posmarować oliwką.

Jak pielęgnować skórę niemowlęcia?

Kilkumiesięczne niemowlę, które aktywnie poznaje świat i dotyka wszystkiego własnymi rączkami, trzeba kąpać codziennie. Kąpiel powinna być krótka, maksymalnie 10-minutowa. Zbyt długa może wysuszać skórę i prowadzić do podrażnień. Co dwa dni trzeba umyć dziecku także główkę, za pomocą odpowiedniego szamponu.

Jak pielęgnować skórę kilkulatka?

Prawidłowa pielęgnacja skóry dziecka kilkuletniego jest bardzo ważna, ponieważ to właśnie wtedy malec najwięcej się brudzi i samodzielnie poznaje świat. Do kąpieli i smarowania należy stosować wyłącznie kosmetyki przeznaczone dla dzieci, ponieważ preparaty dla dorosłych mogą zawierać substancje drażniące. Warto pamiętać, aby skórę dziecka przed wyjściem na zewnątrz smarować kosmetykiem z filtrem i to nie tylko latem, ale również zimą.

Niewątpliwe bardzo pomocne może okazać się zadanie pytania ekspertowi, co obecnie można zrobić za pomocą strony internetowej – link.

Dodaj komentarz