Kiedy z tego wyrosnę?

Wiele osób w nastoletnim wieku zmaga się z problemami skóry. Zaskórniaki, pryszcze, nadmiar sebum na twarzy – oto co potrafi nastolatkowi spędzać sen z powiek. Tzw. strefa T staje się obiektem wielogodzinnych oględzin przy lustrze, a pielęgnacja cery mieszanej tajemną wiedzą, dostępną tylko dla wybranych.

Obok stosowania przeznaczonych do młodej cery kosmetyków, nasz młodzieniec może zawsze pocieszać się słowami, które słyszy zapewne od starszych – nie martw się, wyrośniesz z tego. Cóż jednak, kiedy tak się nie dzieje?

Nadmiar sebum

Nadmiar sebum na twarzy, problemowa strefa T, niedoskonałości – to problemy nie tylko nastolatków, lecz często również osób dorosłych. Pielęgnacja cery mieszanej ludzi po 25 roku życia jest już zdecydowanie trudniejsza. Zadaniem stosowanych kosmetyków nie jest już bowiem „tylko” zmniejszanie skłonności do niedoskonałości, lecz również odpowiadanie na inne potrzeby, pojawiające się wraz z upływem czasu.

Zapotrzebowania kobiety

Dla przykładu, przyjrzyjmy się zapotrzebowaniu kobiety w wieku 28 lat, która nadal nie wyrosła z tego „młodzieńczego problemu”. Jej krem powinien z jednej strony zmniejszać widoczność niedoskonałości, z drugiej redukować nadmiar sebum na twarzy, a z trzeciej…(tak, „z trzeciej”, która w wieku lat 13 nie była aż tak istotna)… być doskonałą bazą pod makijaż, który musi przecież utrzymać się przez cały długi dzień pracy w biurze.  Podobne wymagania stawiane są innym kosmetykom. Nagle okazuje się więc, że dobór odpowiedniego żelu do twarzy, toniku czy maseczki staje się dość kłopotliwe. A gdy do tego dołożymy jeszcze kilka lat i kolejną potrzebę, związaną z powstrzymaniem procesu starzenia się skóry (tzn. gdy krem ma działać dodatkowo przeciwzmarszczkowo)…

Pielęgnacja

Niezależnie jednak od wieku osoby, który zmaga się z podobnymi trudnościami i dla której pielęgnacja cery mieszanej to codzienność, warto pamiętać o jednym – kosmetyki, które stosujemy walcząc z niedoskonałościami, nie powinny posiadać działania zbyt mocno wysuszającego. Nawet jeśli zdecydujemy się na taką kurację, powinna ona trwać krótko. Ryzykujemy bowiem swoiste błędne koło – przy nadmiernym wysuszeniu nasza skóra zacznie się „bronić”. I wtedy rzeczywiście przekonamy się, czym jest nadmiar sebum na twarzy.

Dodaj komentarz