Czym się między sobą różnią buty do piłki nożnej?

W sklepach sportowych znajdziemy buty piłkarskie za 100-200 złotych, oraz takie, które kosztować będą nawet ponad 1000 zł. Czym różnią się od siebie i co wpływa na tak dużą rozpiętość cenową? Dlaczego jedne buty do piłki nożnej mają zupełnie płaską podeszwę, a inne wyposażone są w metalowe wkręty?

Wybierając buty do gry w piłkę, warto takie rzeczy wiedzieć, tym bardziej, że źle dobrane obuwie, może nie tylko zepsuć nam całą przyjemność z gry, ale sprawi także, że będziemy dużo bardziej podatni na kontuzję. Źle dobrane buty nie zapewnią nam odpowiedniej przyczepności, skutecznie utrudniając poruszanie się i kontrolowanie piłki. Buty piłkarskie muszą być kupowane zawsze z myślą o typie nawierzchni, na jakiej będzie toczyć się gra.

Nawierzchnie butów piłkarskich

Właśnie dlatego producenci butów piłkarskich projektują modele przeznaczone do gry na różnych nawierzchniach. Buty do gry na suchych, trawiastych boiskach mają charakterystyczne korki ze sztucznego tworzywa. Popularne „lanki” producenci oznaczają symbolem FG w nazwie modelu z danej serii (np. Nike Mercurial Vortex FG, Nike Hypervenom Phade FG). Buty do gry w piłkę na mokrej i grząskiej murawie powinny mieć już korki wkręcane, metalowe lub aluminiowe. Tego typu obuwie będzie nosiło oznaczenie SG. Buty na halę to z kolei płaska podeszwa i symbole IF, IN albo IC. Wybierając się zaś na popularnego Orlika, albo na inne boisko ze sztuczną nawierzchnią, powinniśmy zabrać ze sobą tzw. turfy, czyli buty do piłki nożnej oznaczone symbolem TF, które będą miały na podeszwie dużo małych, gęsto upakowanych obok siebie, okrągłych gumowych korków.

Materiały, z których zostały wykonane buty piłkarskie

Buty z tej samej kolekcji (czyli np. Nike Mercurial albo Nike Hypervenom) będą się też różniły między sobą w zależności od tego, czy mają być wykorzystywane amatorsko lub półamatorsko, czy też w pełni profesjonalnie. Buty, w których grają zawodowcy, choć wyglądem bardzo zbliżone do swoich tańszych odpowiedników, są zbudowane z zupełnie innych materiałów i produkowane są z wykorzystaniem dużo bardziej zaawansowanych technologii. Ten sam model buta może w zależności od tego kosztować 200 albo 1000 złotych.

Dodaj komentarz